menuicon

Mestaruuskilpailut

Suomen Kartingliitto järjestää vuosittain eri luokille mestaruuskipailut. Jokaisen luokan parhaat kuljettajat palkitaan kauden päättävässä mitaligaalassa.

Säännöt ja pistelasku

Kilpailuissa pisteet jaetaan SM- ja SJM-sarjasääntöjen mukaisesti. Aika-ajoista pisteitä ei lasketa. Sarjan päätyttyä sijoituksissa huomioidaan niiden jäsenseurojen kuljettajat, jotka ovat maksaneet liiton jäsenmaksun viimeistään 5. osakilpailuun mennessä. Liiton jäsenseuran kuljettaja, jolla on suurimmat pisteet, on voittaja. (Cadet-luokassa ei edellytetä liiton jäsenyyttä seuralta).

Sijat 1-5

  • Tasapisteissä ratkaisee ensin se kuka kuljettajista on ajanut täyden kilpailusarjan
  • Seuraavaksi ratkaisevat parhaat sijoitukset pistelaskussa huomioitavissa kisoissa
  • Mikäli pisteet on vielä tasan ratkaisee, se kumpi kuljettajista on ajanut enemmän mestaruussarjan kilpailuja
  • Mikäli tilanne on edelleen tasan, ratkaisee kuljettajien paremmuuden sen kisan sijoitus, jossa on ollut eniten osanottajia
  • Mikäli tilanne on edelleen tasan, sijoitus jaetaan

Sijat 6-eteenpäin

  • Mikäli kilpailija on sijoittunut sijoille 6. tai huonommin sijoitus ratkaistaan tasapisteissä pelkästään pisteiden mukaan kuitenkin siten, että eniten kisoja ajaneet sijoittuvat vähemmän kisoja ajaneiden edelle

Muuta

  • Kaikille liiton seurojen kuljettajille lasketaan sijoitus kilpailumäärästä riippumatta
  • Mikäli kilpailijan tulos on hylätty teknisen tai muun törkeän sääntörikkomuksen vuoksi jossain Liiton osakilpailussa, voidaan tämä tulos laskea parhaan sijoituksen tilalle. Törkeäksi sääntörikkomukseksi katsotaan rike, joka aiheuttaa sanktioita AKK:n taholta, rikkeen törkeydestä on merkintä kilpailun virallisissa lopputuloksissa tai Kartingliitolla on asiasta tarkempaa tietoa.

Pistelasku sarjojen perusteella

  • luokat OK, OKJ ja KZ2: SM-sarja
  • luokka Raket ja Mini60: SJM-sarja
  • Sarjoista huomioidaan ainoastaan liiton jäsenmaksun suorittaneiden seurojen kuljettajat
  • Mukaanlaskettavien kilpailuiden määrä määräytyy alla olevan taulukon mukaisesti
  • Kartingliiton hallitus voi muuttaa kilpailujen laskentamäärää, jos kilpailuja peruuntuu

Kalenteri 2018

Päivämäärä Kilpailu Paikka Cadet Raket Micro Raket Junior Mini 60 Junior
29.4.2018 Kevätpäräys Pori X X
13.5.2018 Äitienpäiväajot Kuopio X X
19.-20.5.2018 Tuplakisa Monako XX X X
27.5.2018 Junior Karting Vihti X X X X
17.6.2018 SJM Pirka Lentola X X X
8.7.2018 SJM Suseka Töysä X X X
21.7.2018 Heinänkorjuukisa Jämsä X X X
4.8.2018 Päivän Kisa Ulvila X
5.8.2018 Päivän Kisa Ulvila X X X
12.8.2018 SJM Monako Sastamala X
30.9.2018 Syyspäräys Pori X X

Mestaruuspisteet

CADET

SijaCadetSeuraKuopioMonakoMonakoVihtiUlvilaUlvilaPoriYht
1.Saarela HugoLahden FK 252525201420129
2.Tuisku OnniPirka 20202071025102
3.Lahtinen OttoHyUA 771225161683
4.Burakoff AntonKotkan FK 1212141681476
5.Leskinen MiroKankUA 1414917853
6.Pohjola JoelEMSC   16225 43
7.Jokela VeetuPFKK 86 691039
8.Nurmi ViliUlvilan FKK 29 125937
9.Kangas LauriKeimola FK    1420 34
10.Lehtola PasiVUA 1616    32
11.Nurmi MarkusPirka 348 11228
12.Erkkilä LeannaUlvilan FKK 6  96627
13.Kangas kalleKeimola FK    1012 22
14.Ovaska MatiasSaiKART 12683 20
15.Haapala PatrikUlvilan FKK 910    19
15.Timonen AapoJoeUA 15542219
15.Erkkilä SebastianUlvilan FKK 5  34719
18.Ketola SimeonEMSC 187   16
19.Dahlström AlexanderEMSC   1011 12
20.Tani SamiAAU 434   11
21.Ketola SamuelEMSC 10     10
22.Ovaska MarkusSaiKART 11311 7
22.Hakamäki SakuPFKK 11 1137
22.Rintamäki HildaPFKK 11   57
22.Leskinen KiiraKankUA 111  47
26.Nurmi MarkusPirka    5  5
27.Koikkalainen JimiHyUA 11    2
27.Burakoff Aliisa LumiKotkan FK 11    2
27.Lindberg RasmusHyUA   2   2
30.Alanko KimiVihUA   1   1
30.Puhakka MaisaVihUA   1   1
30.Reijonen RikuHyUA   1   1
30.Gustafsson EelisJoeUA    1  1
30.Mäkinen OnniHonMKUA     1 1

MINI 60 JUNIOR

SijaMini60 juniorSeuraPoriVihtiLentolaTöysäJämsäMonakoPoriYht
1.Roihas EetuHyUA2071612161620107
2.Tani KimiAAU12420252520 106
3.Saarinen JesseAAU 12  2025 57
4.Rautiainen PatrikLMM 62516   47
5.Moipio TeemuKeimola FK-K1425     39
6.Törmänen EemeliHyUA1620     36
7.Hakala ViliPirka25      25
7.Haavisto LariPirka      2525
9.Arv Martin  14 9   23
9.Ritvanen JimiAUK-J Äijä9   14  23
11.Lehtola PetteriVUA   20   20
12.Helli RasmusHyUA 16     16
13.Kulmala JosefiinAUK-J Äijä  14    14
13.Lehtola PasiVUA   14   14
15.Haapala PatrikUlvilan FK  12    12
15.Suomela JimiLMM    12  12
17.Uitto MikaelKauhUA10      10
17.Gederberg EmilKeimola FK-K 10     10
17.Hautamäki EliasVUA   10   10
20.Levula MeriEMSC 9     9
21.Wahlström MartinVihUA 8     8
22.Ulkuniemi AnttoKeimola FK-K 5     5
23.Heine Mitjamonako FK       0

RAKET JUNIOR

SijaRaket juniorSeuraPoriMonakoVihtiLentolaTöysäJämsäUlvilaYht.
1.Kauppinen TuukkaHuuha (UA) 5102025251499
2.Hoppi ValtteriVUA149 2516 2084
3.Ritonen MarttiMonakoFK162525    66
4.Leinonen AatuMonakoFK 8881416862
5.Niemi JaniKankUA4  162142561
6.Turpeinen AadaKeimolan FK1101 2071655
7.Johannesdahl LucaKeimolan FK101620    46
8.Valkealaakso EemilPirka71217810 45
9.Miikki OhtoSaiKart 11214112 40
10.Takkunen AleksiKeimolan FK32016    39
11.Laitinen JaakkoLMM20 14    34
12.Ahtiainen NikoPirka1791013132
13.Ylä-Mononen SanteriPirka6147    27
14.Lahnalahti NicoPirka911265226
15.Savolainen ArttuPFKK25      25
15.Grönlund SonjaLahden FK1221136 25
15.Levo ValtteriFFKK 1 510 925
15.Ojala EemeliUlvilan FK 1 12111025
19.Kaitajärvi CasperKausMK/UA    120324
20.Valkealaakso NooraPirka   198 18
20.Nieminen JonneMonakoFK 1 412 118
22.Koikkalainen JereHyUA 4 912 16
22.Heinikainen AatuLahden FK  1159 16
24.Rintamäki FransKankUA832    13
24.Halme OliverLahden FK 14341 13
26.Hartiala EetuUlvilan FK      1212
27.Kytölä NeaHeiUA263    11
28.Jokitulppo JuhoMonakoFK 1111419
28.Hakala SanteriPirka 1111149
30.Savolainen VeetiPFKK   17  8
30.Kariluoma SuloPirka 1 11 58
30.Savolainen VeetiPFKK5    178
33.Soininen HugoKeimolan FK 16    7
33.Santanen MikaSWK Fin1  6   7
35.Kolehmainen LeeviVihUA 15    6
35.Myllykallio MetteUlvilan FK      66
37.Niemi AnniKankUA11 11 15
38.Vilkman LucasKotkan FK 111   3
38.Mäkinen LeeviPirka 1 1 1 3
38.Ketola SamuelEMSC 11   13
41.Heikkinen SaraKeimolan FK 11    2
41.Maala DantePirka  11   2
41.Haapala AtteFFKK  11   2
41.Leppihalme VeetiParkanon UA 1    12
45.Hautamäki EliasVUA 1     1
45.Kojonen KonstaLahden FK 1     1
45.Pakkala NiklasKankUA1      1
45.Saarimäki AtteSuSeKa    1  1
45.Koikkalainen JimiHyUA    1  1
45.Pukkila LassiUlvilan FK      11
45.Hartiala EliasUlvilan FK      11

RAKET MICRO

SijaRaket MicroSeuraKuopioMonakoVihtiLentolaTöysäJämsäUlvilaYht.
1.Luka UlanVihUA  202020141488
2.Onni TuiskuPirKa   2514252084
3.Sami TaniAAU   1612121050
4.Kerttu MäkipääK-KUA  14 1020 44
5.Simeon KetolaEMSC    25 1641
6.Alanko KimiVihUA   12 161240
7.Alfons MiettinenVihUA  25    25
7.Patrik HaapalaUlvila FK    16 925
7.Saranki JuusoSWK      2525
10.Joni ReijonenHyUA  1210   22
11.Joachim Tammi500-K  16    16
12.Sakari RossiPirKa   14   14
13.Neea Yli-VääräläSaloUA  10    10
Yhteystiedot:

Suomen Kartingliitto ry

+358 40 5238506

info (at) kartingliitto.com